DATALOGIC

Barkod Okuyucu Nedir Ve Nasıl Çalışır ? Fiyatları

Barkod Okuyucu Nedir Ve Nasıl Çalışır ? Fiyatları – Barkodlar, perakende satış mağazalarının fiyatlandırma ve mevcut envanter gibi bilgileri yıllarca check-out kontuarında taşımak için yaptıkları mallara yardımcı oldu.

Barkod tarama sistemleri artık tıp, seyahat, üretim, eğlence, hukuk ve asla beklemeyeceğiniz diğer birçok işletme (ölüm bakımı dahil) sayısız sektörde kullanılmaktadır.

Barkodlar ve özel barkod tarayıcıları artık organizasyonlarını verimlilik ve varlık yönetimini bir üst seviyeye taşımak isteyen yüksek işleyen herhangi bir işletmenin ayrılmaz bir parçası.

Çoğu birey süpermarkette veya perakende satış mağazalarında tipik bir barkod tarayıcısı görmüştür. Fakat birçok farklı tarayıcı türü var. Tarayıcılar, çeşitli işlevlere sahip farklı barkod türlerini okuyabilir, bazı tarayıcılar bile akıllı telefonlar ve mobil bilgisayarların eksik olduğu operasyonlara sahiptir. Barkod tarayıcısı, özel bir amaca sahip bir bilgisayardan çok daha fazlasıdır.

Barkod okuyucu nedir?

Barkod tarayıcıları, barkodları tanıdığınız görüntüden alfanümerik rakamlara kaydeder ve çevirir. Tarayıcı daha sonra bu bilgileri bir bilgisayar veritabanına kablolu bir bağlantı üzerinden veya kablosuz olarak (modele bağlı olarak) gönderir.

Bu rakamlar belirli bir öğeye atıfta bulunur ve sayıları ve çubukları taramak, fiyat, bu maddenin kaç tanesi, öğenin açıklaması ve muhtemelen referans için bir resim gibi daha fazla bilgi içeren veritabanındaki bir girişi alır.

1D ve 2d Barkod Okuyucular

Barkod tarayıcıları geleneksel olarak çoğu insanın aşina olduğu barkodları okur. Bunlar paralel çizgiler ve boşluklar (genellikle sessiz bir bölge) görüntüsü olarak görünen 1D veya doğrusal barkodu içerir.

Sessiz bir bölge, okuyucunun barkod taramasında istemediği veya ihtiyaç duyulmayan diğer bilgileri almasını engelleyen bir alandır. Boş alan herhangi bir tarama sinyali göndermez ve bu nedenle sessiz alan (veya sessiz bölge) olarak adlandırılır.

Uzun yıllar boyunca, 1D barkodlar standarttı ve bilgi için daha küçük kapasiteye sahip olmalarına rağmen, günümüzde hala yaygın bir şekilde kullanılıyorlar (karakterleri istiflemeye yardımcı olsa da, karakter sayısı yaklaşık 20-25 karakter içerebilir).

2D barkodlar hem yatay hem de dikey olarak bilgi depolar; bu da katlanarak daha büyük depolama kapasitesine neden olur; ancak, 2D barkodları okumak için bir görüntü tarayıcısı gereklidir, basit bir barkod tarayıcı sadece doğrusal kodları işleyebilir.

Barkod Tarayıcı Türleri

Farklı barkod tarayıcı türleri vardır, bazı tarayıcılar lazer kullanır, diğerleri ise barkod görüntüsünü yakalamak ve elektronik bir kod haline getirmek için ışıklar veya kameralar kullanır.

Hareketli parçaları olmayan kalem okuyucuları, sadece bir ışık kaynağı ve 1D barkodundaki çizgileri ve alanları ölçmek için bir fotodiyot vardır.

Lazer tarayıcılar, lazerleri ışık kaynağı olarak kullanır ve kalem okuyuculardan daha uzak mesafelerden daha az hata taraması yapar (aynalar ve lensler sayesinde).

CCD okuyucular, kendinden yansıyan ışıktan ziyade ortam ışığını ölçer ve hataları azaltmak için tarama başına birkaç okuma yapar. Kamera tabanlı okuyucular, okumak ve kodunu çözmek için barkodun bir fotoğrafını çeker ve iyi ve ucuz bir seçenektir. Her şeyin en gelişmiş tarayıcısı, hataları azaltmak için daha fazla aynaya ve lense sahip bir lazer tarayıcı olan çok yönlü tarayıcıdır.

Özel bir barkod tarayıcının faydaları nelerdir?
Birçok barkod okuyucusu arasında farklılıklar olsa da, kendileri için ortak olan faydalar , özel bir tarayıcıda, satın alma fiyatına kıyasla daha az bir çözüm üzerinde bir yatırım yapacak olan şeydir.

Özel bir tarayıcı:

Barkod Sisteminize entegre olur: Barkod tarayıcıları temel olarak mevcut sistemlere doğrudan bağlı olan klavyelerdir; Akıllı telefonlar, satış noktalarınıza (POS) bağlanmak için bluetooth adaptörleri ve / veya sürücüler gerektirir.
Birkaç yazılım sorunu vardır: Barkod tarayıcıları virüs almaz ve genellikle yazılım güncellemelerine ihtiyaç duymazlar ve metinler veya diğer tarayıcılardan gelen çağrılarla kesintiye uğramamışlardır.
Dayanıklılık: Barkod tarayıcılar yıllarca sorunsuz çalışacak şekilde üretilmiştir.
İşlevsellik: Kodları hızlı okuyabilir ve kodları uzaktan okuyabilir, pil ömrünü ve yavaş işletim sistemlerini dengelemek gibi okuyucunun diğer tipik ikilemlerini geride bırakabilirler.
Bir özel barkod okuyucu veya tarayıcı, izleme ve denetim sistemine barkod teknolojisini entegre etmek isteyen bir iş için en iyi seçenektir. Mobil bilgisayarlar barkod okuma kabiliyetine sahipken, geleneksel barkod tarayıcılar kadar kararlı ve okunabilir değildir.

Barkod teknolojisini izleme ve denetleme sistemine entegre etmek isteyen bir işletme için özel bir barkod okuyucu veya tarayıcı en iyi seçenektir.
Barkod okuyucu bir işi daha verimli nasıl yapar?
Barkodlar , POS sistemlerinde en belirgin şekilde öne çıkarılmıştır, örneğin bir perakende satış mağazasının ödeme kontuarında fiyat bilgisi getirir. Barkodlar varlık yönetiminde, hem envanter hem de sabit kıymetler için , çalışanların bilgileri ve fiziki öğelere erişilebildiği ve izlendiği gibi ihtiyaç duyulduğunda hızlı bir şekilde erişilebildiği ve güncellenebileceği faydalar da dahil olmak üzere giderek daha fazla kullanılmaktadır .

Barkodlar, stokların veya üretimin envanterini ve üretimini envanterde takip etmesine yardımcı olur, envanterin hırsızlıktan (çalışanlar tarafından veya başka bir şekilde) güvence altına alınmasını sağlar ve aşırı stokun doğruluğu ve ortadan kaldırılmasıyla yalın bir devir oranı sağlar.

Sabit varlıklar için, barkodlar, barkod sorgulama sistemi le kapsamlı bir check-in / check-out sistemi oluşturmaya ve hatta varlık amortismanı, bakım ve onarımını takip etmeye yardımcı olabilir. Dizüstü bilgisayarlardan ürünlere, hassas dosyalara sahip klasörlere ve güvenlik ekipmanlarına kadar önemli bir öğeye eklenen barkodun hızlı bir şekilde taranması, tarayıcılar aradığınız ürün hakkında bilmeniz gereken her şeyi hızlı bir şekilde anlatabilir ve sisteminizi güncelleyebilir. mümkün olan en güncel bilgiler.

Barkod Tarayıcı Çeşitleri

Barkod tarayıcıları, cep telefonundan elde taşınabilen, tek bir yerde sabitlenmiş tarayıcılara kadar tüm şekil, boyut ve şekillerde gelir. Arka uç sistemlerinizin bir parçası olarak 2B ve entegre seçeneklere 1D veya mevcut bir mobil aygıta bir eklenti olarak sağlanır. Daha fazla şirket, otomatik varlık izleme sistemlerinin ek faydalarını tanıdıkça, barkodların iş dünyasında popülaritesinde çoğalmaya devam etmesini bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın